sobota, 24 września 2016

Sytuacja na polskim rynku turmedycznym

Sytuacja na polskim rynku turmedycznym


Autor: Bartek Malak


Zasadniczo trzeba powiedzieć, iż światowa turystyka medyczna rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. W tym miejscu musimy zapytać o to, jak to wygląda na naszym krajowym podwórku, jak to wygląda w przypadku polskich przedsiębiorstw.


Jak wynika z różnego rodzaju raportów, polski rynek turystyki medycznej ma przed sobą pewne perspektywy, aczkolwiek mówimy w tym miejscu o pewnych prognozach, o pewnych perspektywach, o czymś, co mogłoby zaistnieć w przyszłości. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest bynajmniej fakt, iżby turystyka medyczna w Polsce miała stawiać dopiero pierwsze kroki. Tutaj powiemy, że turystyka medyczna w naszym kraju to twór znany już od bardzo dawna. Cóż, zatem, gdzie upatrywać źródła problemu? Jak wynika z prowadzonych badan, jak można wywnioskować z przedstawianych danych, problemem jest fakt, iż polskie firmy działające na owym rynku nie skupiają się w żadne konsorcja, nie działają wspólnymi siłami, ale każde z nich działa indywidualnie.

Czego brak?

Brakuje nam bardzo silnych podmiotów, brakuje nam odpowiedniej organizacji całej branży, dzięki czemu moglibyśmy mówić o bardziej dynamicznym rozwoju, moglibyśmy mówić o znacznie większych możliwościach, moglibyśmy mówić o wykorzystywaniu tego potencjału, jaki w naszym kraju mamy. Trzeba, bowiem jasno zaznaczyć, iż zapotrzebowanie na usługi turystyki medycznej w naszym kraju jest bardzo spore, a poza tym mamy tutaj do czynienia z ogromnym potencjałem, jaki istnieje na owym rynku. Czy zatem można liczyć na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój owej branży?

Przedsiębiorstwa w turystyce medycznej

Tutaj wszystko zależy od chęci wyrażanych przez poszczególne przedsiębiorstwa, bardzo wiele zależy od dobrej organizacji, ale na pewno bardzo istotną rolę w tym całym procederze odgrywać będą działania prowadzone przez Polską Organizację Turystyczną. Jest obecnie spora szansa na to, iż turystyka medyczna w naszym kraju będzie rozwijać się bardzo dynamicznie, aczkolwiek nie możemy niczego powiedzieć na pewno, nie możemy uznać, że jest naprawdę świetnie i tym samym nie możemy spocząć na laurach.


Więcej o turystyce medycznej poczytać można na http://www.turystyka24h.pl/turystyczne_turystyka-medyczna-w-polsce-6370.html

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dobry przewodnik – Gdańsk okiem znawcy

Dobry przewodnik – Gdańsk okiem znawcy


Autor: Marcin Brzoza


Gdańsk jest jednym z najciekawszych miast w Polsce pod względem historycznym. Ilość zabytków może przytłaczać. Dlatego warto jest na zwiedzanie Gdańska wybrać się z przewodnikiem, który sprawi, że miasto odkryje przed nami swoje najskrytsze tajemnice.


Warto zauważyć, że dzisiaj każda większa wycieczka wymaga przewodnika. Najczęściej tego typu sprawami zajmują się ludzie z pasją, którzy znają nie tylko teren, ale i historię danego obszaru, dzięki czemu wycieczka jest bardziej merytoryczna i ciekawa. Przewodnicy po Gdańsku to przede wszystkim wykształceni pracownicy, którzy z łatwością nawiązują kontakt z grupą, dzięki czemu wycieczka jest bardziej przyjemna.

Rola przewodnika po Gdańsku

Tak naprawdę przewodnik to nie tylko osoba oprowadzająca innych ludzi po wskazanych miejscach czy obiektach. To także szereg innych ważnych czynności, bez których osobę nie można nazwać przewodnikiem. Wykwalifikowany przewodnik zajmuje się między innymi udzielaniem fachowych informacji oraz odpowiada na wszystkie pytania, jakie zadają mu zwiedzający. Sprawuje on profesjonalną opiekę nad turystami, co zawsze jest dodatkowo zawarte w każdej umowie.

Różny charakter zawodu

Przewodnik turystyczny dzieli się na 3 różne specjalizacje: przewodnik górski zajmujący się jedynie obszarami górskimi, przewodnik miejski pełniący funkcje lidera w mieście oraz przewodnik terenowy zajmujący się oprowadzaniem turystów po konkretnym regionie lub trasie turystycznej. Bardzo często profesjonalni przewodnicy turystyczni nawiązują dodatkową współpracę z biurami podróży. W taki prosty sposób mogą oni wykonywać swój zawód bez konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej.

Przewodnik turystyczny a regulacje prawne

W dzisiejszych czasach zawód ten przeszedł wiele deregulacji, na mocy których przewodnicy miejscy czy terenowi nie muszą odbywać żadnych szkoleń teoretycznych, czy też zdawać egzaminu potwierdzającego swoje kwalifikacje. Co więcej, nie muszą oni także przedstawiać zaświadczenia o swoim stanie zdrowia. Aby dzisiaj pracować w tym zawodzie, potrzebujemy mieć ukończone 18 lat oaz mieć potwierdzenie o niekaralności. Osoba musi też posiadać, minimum średnie wykształcenie, co jest wymagane odgórnie. Pamiętajmy, że prawdziwy profesjonalny przewodnik turystyczny wykazuje się znajomością kilku języków obcych, co ułatwia komunikację z turystami zza granicy. Prawdziwi eksperci mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki.


Profesjonalny turystyczny przewodnik. Gdańsk i region Pomorza. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

O krokusie słów kilka

O krokusie słów kilka


Autor: Adam Karnowski


Krokusy są niewątpliwą ozdobą tatrzańskiego krajobrazu. Turyści z niecierpliwością czekają pojawienia się tych kwiatów, które uznaje się za symbol nadchodzącej wiosny.


Krokusowe szaleństwo w Tatrach, kto o tym nie słyszał?. Dlatego poniżej zamieszczamy kilka ciekawych informacji na temat tych niedużych i urokliwych roślin.

Krokus - szafran spiski

Krokus czyli tak naprawdę szafran spiski kwitnie wczesną wiosną (marzec - kwiecień). W tym okresie w Tatrach zalega jeszcze śnieg a i nierzadko spada nowy. Co wtedy dzieje się z kwiatami? Zwijają się ciasno w pąki by w pełni rozkwitnąć gdy śnieg stopnieje. Gdy aura jest sprzyjająca (jest dość ciepło i słonecznie) to krokusy potrafią przebić się przez pokrywę śnieżną i kwitną otoczone białym puchem.

Gdzie kwitnie?

Krokusy nie lubią gleb uprawnych. Zdecydowanie lepiej czują się na terenach żyznych - łąkach śródleśnych i halach gdzie wypasane są owce.

Najliczniej obrastają Polanę Chochołowską, Polanę Siwą, rejony Doliny Kościeliskiej, Polanę Kalatówki a także Polanę Pisaną oraz Niżną Kirę Miętusią.

Duże i rozłożyste fioletowe kwiaty osiągają do 20cm wysokości. Co ciekawe każdy krokus ma dokładnie 6 płatków.

Użyteczny i wykorzystywany od dawna

W słupku kwiatu krokusa znajdują się znamiona, które są źródłem intensywnego ciemnopomarańczowego barwnika. Służy on od wielu lat do barwienia dań chociażby zup czy ciast (np. klasyczna babka) a także ubrań.

Istnieje jeszcze jedno zastosowanie znamion krokusa, które z pewnością są znane miłośnikom sztuki kulinarnej. Mianowicie wysuszone znamiona słupka stanowią gorzką korzenną przyprawę cenioną i pożądaną na całym świecie. Ponadto szafran posiada właściwości uspokajające, pobudzające apetyt a także rozkurczowe dzięki czemu był chętnie stosowany w medycynie ludowej.

Ochrona

W Polsce szafran spiski jest gatunkiem objętym ochroną częściową (od 2014 roku). W okresie od końca pierwszej połowy XX wieku do 2014 roku rośliny te były pod ochroną całkowitą co doprowadziło do zaistnienia pewnego paradoksu. Objęcie ochroną terenów, na których kwitną krokusy stało się bezpośrednią przyczyną zmniejszenia ich populacji. Zakazano wypasu owiec i zaprzestano koszenia traw na łąkach i polanach co stworzyło negatywne warunki dla wzrostu krokusów - polany przestały być systematycznie nawożone odchodami pasących się tam zwierząt a wysoka roślinność zagłuszała i utrudniała ich rozwój. Dlatego też przywrócono na hale i polany kulturowy wypas owiec i regularne koszenie traw.


Zajrzyj na tatrzańskie szlaki na portalu naTatry.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Rejs statkiem - sposób na niezapomniane wakacje

Rejs statkiem - sposób na niezapomniane wakacje


Autor: Barbara Lisowska


Nie chcesz spędzać kolejnych wakacji, leżąc na plaży, a najważniejsze górskie szlaki znasz już na pamięć? Wybierz podróż, która na zawsze odmieni twoje życie.


Rejs statkiem to niezapomniana przygoda i doskonały sposób na letni wypoczynek.

Wybierz swój rejs

W ofercie biur podróży znajdziemy rejsy po wszystkich zakątkach świata. Do wyboru mamy m.in. Fiordy Norweskie, Wyspy Kanaryjskie, Morze Śródziemne, czy Karaiby. Większość statków wycieczkowych przypomina luksusowe hotele. Basen, jacuzzi, przyrządy sportowe oraz sala kinowa to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników rejsu. Podróż do głównych portów trwa zazwyczaj wieczorami oraz w nocy. W ciągu dnia turyści mogą zwiedzać przybrzeżne miasta samodzielnie lub z przewodnikiem albo wypoczywać na plaży.

Niewątpliwą zaletą rejsów wycieczkowych jest fakt, że możemy w ciągu jednej podróży zobaczyć kilka znacznie oddalonych od siebie miejsc, a jednocześnie korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie zapewniają wczasy all inclusive. W trakcie całej podróży pasażerowie mogą podziwiać wspaniałe widoki, niedostępne dla turystów podróżujących samolotem lub jednym z naziemnych środków transportu.

Jak się przygotować do rejsu?

Przygotowania do rejsu będą zależały w dużej mierze od tego, gdzie się wybieramy. Jeśli zaplanowaliśmy podróż po ciepłym morzu, wystarczy nam typowa letnia garderoba, strój kąpielowy, krem do opalania oraz nakrycie głowy. Warto spakować również własny sprzęt do nurkowania. Nieco inaczej powinna wyglądać walizka osób, które wyruszają na zimne wody. Wówczas należy zabrać ze sobą cieplejsze ubrania, kurtkę przeciwdeszczową i kalosze oraz ciepły śpiwór.

Koszt wakacji na morzu

Wpływ na cenę rejsu ma wiele czynników m.in. kierunek, w jakim się wybieramy, rodzaj jachtu, czas trwania rejsu, ilość osób oraz termin, w którym kupujemy bilety. Oprócz samych kosztów pobytu musimy doliczyć wydatki na jedzenie i napoje w trakcie postojów, opłaty portowe oraz wycieczki. Średnio cena 8, 10-dniowego rejsu to ok. 1700 - 2000 zł za osobę. Pierwsze oferty wakacji na morzu pojawiają się już w październiku. Jest to najlepszy moment na zakup biletów.

Spełnij swoje marzenia

Koszt rejsu bywa porównywalny z ceną zagranicznej wycieczki, jednak ilość atrakcji, jakie czekają nas na Morzu, jest znaczcie większa. Zdobycie odpowiednich funduszu nie musi stanowić problemu. Latem wiele firm pożyczkowych przygotowuje specjalną ofertę na wakacje. Szybka pożyczka pomoże nam sfinansować wyjazd, który z pewnością stanie się dla nas największą życiową przygodą.


Nie masz pieniędzy na wyjazd? Szybka pożyczka przez internet to rozwiązanie dla Ciebie!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Gdzie na wakacje?

Gdzie na wakacje?


Autor: Iza Walicka


Rozpoczynający się niebawem sezon urlopowy oznacza, że wiele osób stoi przed wyborem miejsca, w którym spędzi czas wolny z rodziną lub znajomymi. W naszym kraju jest wiele interesujących miejsc, warto zatem przemyśleć dobrze wszystkie zalety i wady, wybierając zgodnie z własnymi upodobaniami.


Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży naszych rodaków jest wybrzeże. Piękne plaże Morza Bałtyckiego, dość dobra infrastruktura i bogata baza turystyczna sprawiają, że wiele osób wybiera właśnie tę część naszego kraju na czas swojego urlopu. Niewątpliwie nadmorskie kurorty, poza kąpielami w morzu i beztroskim wylegiwaniem się na plaży mają do zaoferowania turystom znacznie więcej. Nocne życie w wielu miejscowościach położonych na polskim wybrzeżu przyciąga swoim bogactwem. Warto również pamiętać, że pobyt nad polskim morzem oznacza również szansę na podreperowanie własnego zdrowia, co jest możliwe przede wszystkim dzięki powietrzu bogatemu w jod, mający dobroczynny wpływ na ludzki organizm.

Niemal tak bardzo jak nadmorskie miejscowości są popularne Mazury. Te największe z pojezierzy znajdujących się w naszym kraju oferują osobom je odwiedzającym nieco bardziej aktywny wypoczynek. To właśnie w tym malowniczym zakątku Polski wiele osób nauczyło się niełatwej przecież sztuki żeglowania, pływania kajakiem bądź innym sprzętem unoszącym się na wodzie. Czyste powietrze i rozległe przestrzenie wód otoczonych lasami sprawiają, że z łatwością odnajdziesz tu relaks tak potrzebny po całym roku wytężonej pracy zawodowej.

Dla osób najbardziej ceniących sobie aktywny wypoczynek niewątpliwie polecenia godne są piesze wędrówki po górskich szlakach. W Polsce mamy do wyboru wiele pasm górskich w Sudetach i Karpatach, więc jest w czym wybierać, tym samym z łatwością dobierając trudność szlaków do własnej kondycji fizycznej lub upodobań odnoszących się do chęci obejrzenia konkretnych miejsc i ich zabytków. W dzisiejszych czasach szlaki turystyczne są bardzo dobrze przygotowane, a baza noclegowa również wciąż się rozwija, zarówno pod względem jakości jak i ilości dostępnych miejsc, zarówno w gospodarstwach agroturystycznych jak i pensjonatach lub hotelach.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju wypoczynku szukasz i na co ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj o tym, by urlop był godny tego miana. To czas nie tylko na relaks od pracy, ale przede wszystkim na to, by wreszcie znaleźć czas dla swojej rodziny, o co tak trudno w dzisiejszych zabieganych czasach.


Jeśli szukasz górskiego powietrza, sprawdź noclegi w Górach Sowich.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

piątek, 23 września 2016

Turystyka dzieci i młodzieży

Turystyka dzieci i młodzieży


Autor: Jakub Nowak


Wypoczynek ma ogromne działanie na funkcjonowanie każdego człowieka. Ma szczególnie pozytywny wpływ na młodych ludzi, którzy poddani są na działanie wielu czynników stresogennych – żyjących w realiach szybkiego życia...


wysokich wymagań i oczekiwań społecznych, ciągłego porównywania oraz uczestniczących w tzw. „wyścigach szczurów”, zmęczonych całoroczną wyczerpującą nauką szkolną.

Uczniowie po właściwym wypoczynku, który jest wybierany zgodnie z ich oczekiwaniami i zainteresowaniami ma wpływ na to, że po takim pobycie będą zdecydowanie bardziej efektywniejsi, zrelaksowani i wydajni oraz co bardzo ważne – na takich wyjazdach często poprawiają swoją kondycję sportową. Wiek dojrzewania jest szczególnie trudny, młodzi ludzie często są sfrustrowani, zmęczeni, mają problemy z otaczającą ich rzeczywistością. Nie bez znaczenia jest także to, że rodzice, którzy nie mogą liczyć na pomoc pozostałych członków rodziny, bliskich, a sytuacja finansowa nie pozwala na wynajęcia opieki podczas wakacji dzieci decyduje się na wysłanie swoich pociech na obóz czy kolonie, aby spędzili produktywnie swój wolny czas pod opieką profesjonalistów w gronie rówieśników


Poprzez sformułowanie turystyka należy rozumieć formę czynnego wypoczynku, a także wyjazdu poza miejscem stałego pobytu mające na celu odpoczynek, rozrywkę czy w celu krajoznawczym lub kulturalnym. Autorzy podają wiele definicji, które próbują zdefiniować szerokie zagadnienie, jakim jest turystyka. Wyjazd na obóz czy kolonie ma na celu przede wszystkim zaspokojenie potrzeb poznawczych, zdrowotnych, towarzyskich, emocjonalnych czy rekreacyjnych. Bezpośredni kontakt z kulturami i mieszkańcami terenów, na których wypoczywają turyści wpływa na uświadomienie faktu różnorodności zarówno krajobrazów jak i ludzi. Podróżowanie ma wpływ nie tylko na kreowanie własnej tożsamości, a także zaspokaja potrzeby poszukiwania doznań i wrażeń przez młodych ludzi. Wyjazdy na obozy czy kolonie są źródłem przygód oraz rozładowują napięcie.


Istnieje wiele form i podziałów wyjazdów turystycznych. Możemy wymienić między innymi turystykę wypoczynkową, turystykę kwalifikowaną, przygodowa, hobbistyczną, a także rozrywkową, edukacyjną czy sportową. Szczególnie interesującą spośród wcześniej wymienionych to turystyka kwalifikowana (można do niej zaliczyć między innymi: górską, kajakową, wspinaczkową czy jazda konną) ta forma turystyki jest zaliczana do jednych z bardziej wymagających rodzajów turystyki. Dzieje się tak między innymi, dlatego, że z tej formy nie można przystąpić spontanicznie, odbiorca tego rodzaju formy turystyki powinien być wcześniej przygotowany zarówno pod kątem kondycji fizycznej jak i w sposób intelektualny. Za wyborem formy turystycznej, jaką jest turystyka kwalifikowana stoi chęć zaimponowania rówieśnikom, moda, a także poszukiwanie wrażeń. Minusem wyjazdów kwalifikowanych są wysokie koszty uczestnictwa, które są są czynnikiem mocno hamującym wybór tej formy. Turystyka przyrodnicza, kwalifikowana, kulturowa, edukacyjna oraz hobbistyczna ma na celu realizację zainteresowań odbiorców i są zdecydowanie częściej wybieranymi formami turystyki.


Aktualnie dużą uwagę przykłada się, do jakości oferty turystycznej, która determinuję ilość przyjeżdżających turystów do danego miejsca. Specyficzną formą turystyki jest oferta dla dzieci i ludzi młodych dzieję się tak, ponieważ to właśnie kolonie i obozy są sposobem zdobywaniem przez młodych ludzi nowych wiadomości i umiejętności. Wyjazdy turystyczne rozwijają zainteresowania, a ich wartość ma wpływ na kulturę człowieka i rozwija jego inteligencję. Młodzież pragnie urzeczywistnić swoje pragnienia i marzenia, sprawdzić się w niecodziennych warunkach, chcą przeżyć niezapomnianą przygodę a także odkrywać nowe miejsca i nawiązać nowe przyjaźnie z rówieśnikami.


Młodzież często od wyjazdu na wypoczynek oczekuję rozrywki i zapewniania zabawy, a także zwiedzania ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Wyjazdy turystyczne mają wpływ na psychikę młodych ludzi, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, swojej osobowości, na socjalizację – stanowi ważne źródło samorealizacji. Podróże poszerzają horyzonty, rozwijają zainteresowania i pozwalają uczestniczyć w ciekawych zajęciach.


Marta

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co wpływa na tym, że decydujemy się wysłać na kolonie i obozy nasze pociechy?

Co wpływa na tym, że decydujemy się wysłać na kolonie i obozy nasze pociechy?


Autor: Jakub Nowak


To czy Polacy wysyłają swoją dzieci na kolonie czy obozy zależy od wielu czynników. Aktualnie jesteśmy świadkami niżu demograficznego, spada liczba urodzin, społeczeństwo starzeje się i zwiększa się ilość gospodarstw jednoosobowych oraz coraz więcej gospodarstw z tak zwanym modelem 2+1, 2+0 i 1+1.


Także poziom PKB nie jest bez znaczenia – wzrost poziomu wynagrodzeń pozwala na realizację potrzeb rekreacyjnych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej świadomi konsumenci, którzy są gotowi zapłacić wysoką cenę za usługi rekreacyjno- turystyczne. Jest dla nich ważne zarówno bezpieczeństwo jak i ubezpieczenie. Są świadomi swoich potrzeb i ciągle poszukują nowych form, które sprostają ich wymaganiom. Organizatorzy kolonii i obozów mają trudny orzech do zgryzienia, muszą dostosować swoje oferty do uczestników przy uwzględnieniu form, które są dostępne na rynku.


Organizatorzy prześcigają się w pomysłach na tworzenie tematycznych obozów i kolonii. Dużą popularnością cieszą się kolonie językowe, obozy taneczne, „w siodle”, kolonie żeglarskie czy obozy sportowe. Kolonie i obozy organizowane są zarówno w polskich kurortach, górach, ale coraz chętniej odwiedzane są zagraniczne miejscowości turystyczne – prym wiodą kraje basenu Morza Śródziemnego, Czechy, Słowacja i Niemcy.

Rekreacja u młodzieży
Rodzice zdają sobie sprawę jak ważna jest rekreacja dla ich dzieci, która ma wpływ na formacje osobowości ich pociech, odnowy siły psychofizycznych, oderwaniem od codzienności i autoekspresji. Społeczeństwo staję się coraz bardziej wykształcone, zdaje sobie sprawę jak ważna jest zdrowie i aktywność fizyczna w związku z tym coraz chętnie wysyłają dzieci na kolonie czy obozy. Zdają sobie sprawę, że czas wolny jest ważny dla zdrowia psychicznego i stanowi źródło nowych przeżyć, które dają poczucie zadowolenia, radości i szczęścia. Dzieci poszukują w gronie rówieśników nowych wrażeń, zjawisk i przedmiotów. Zorganizowany ciekawie czas wolny na koloniach czy obozach dzieci angażują się emocjonalnie, a sposób spędzania wolnego czasy wpływa na charakter dziecka. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do dzieci, które mają skłonności do samotności, mogą się wyzbyć tej cechy poprzez zbiorowe zabawy z rówieśnikami. Obserwuję się też nabieranie pozytywnych cech jak uprzejmość, odpowiedzialność, tolerancja, serdeczność czy koleżeństwo jak i umiejętność pracy w grupie.

Początek turystki młodzieżowej w Polsce sięga już dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie w tym okresie nastąpił rozkwit aktywności ruchowej dzieci i młodzieży (m.in. gimnastyka, gry sportowe, lekkoatletykę, sporty wodne czy zimowe), propagowano wyjazdy na kolonie i obozy. Obecnie najbardziej popularną formą aktywności jest jazda na rowerze. Związane jest to między innymi duża dostępnością tej formy rekreacji, gdyż w większości gospodarstw domowych jest rower. Także coraz bardziej popularną formą aktywności jest nordic walking, zwanym inaczej „marszem z kijkami”, narciarstwo, żeglarstwo, aerobic, jogging czy taniec. Nowym trendem są gry miejskie
Popularność kolonii i obozów pomimo mijającego czasu nie słabnie. Pod pojęciem kolonia kryje się letnia forma aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży, o długości pobytu około 2-3 tygodnie. Wyróżniamy trzy rodzaje kolonii: najpopularniejszą – wypoczynkową, przeznaczoną dla dzieci ze schorzeniami – kolonie zdrowotną oraz nastawioną na sprecyzowane zainteresowania dzieci – tematyczną. Wyjazd na obóz czy kolonie ma spełniać podstawowe zadanie – stworzyć możliwie najbardziej optymalnych warunków zdrowego i bezpiecznego wypoczynku i regenerację siły psychofizycznych uczestników. Dzieci i młodzież z przyjemnością uczestniczy w koloniach i obozach o profilu sportowo-rekreacyjnym i turystycznym. Dużą rolę odgrywają wychowawcy czy opiekun kolonijny, który potrafi zachęcić uczestników do podejmowania aktywności fizycznej. Wychowawca ma również inne obowiązki m.in. zapewnienie bezpieczeństwa, higieny oraz wyżywienia. Ważne jest także by program kolonii czy obozu był na tyle bogaty, aby każdy uczestnik odnalazł właściwą dla siebie formę aktywności fizycznej adekwatnej do swoich zainteresowań.


Marta - kolonie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Młodzi ludzi a turystyka

Młodzi ludzi a turystyka


Autor: Jakub Nowak


Przez rekreacje należy rozumieć podejmowanie dobrowolnych czynności realizowanych w wolnym czasie umotywowanych wypływających z nich zadowoleniem, które oddziaływują na regenerację sił fizycznych, psychicznych i twórczych.


Krótko mówiąc rekreacja ma pozytywny wpływ na zdrowie i socjalizację, a także stanowi ważne źródło satysfakcji i samorealizacji. Rekreacja wpływa na sposób myślenia i system wartości szczególnie młodych ludzi. Wyjazd na kolonie czy obóz poszerza horyzonty, stwarza możliwość uprawiania sportu, a także pomaga uczyć radzenia sobie z problemami życia codziennego. Poza tym dzieci i młodzież szkolna podczas takiego wypoczynku ma możliwość rozwijania swoich pasji i uczestniczyć w interesujących zajęciach.


Historia turystyki młodzieżowej w Polsce jest bardzo długa. Szczególnym uznaniem cieszą się takie formy turystyki jak piesza, rowerowa czy kajakowa. Obecnie młodzież w naszym kraju uprawia różne formy turystyki, dużym powodzeniem cieszy się turystyka górska, praktykowana w Tatrach, Bieszczadach czy Sudetach. Nie tylko w górach powstają także miejsca wypoczynkowo-rekreacyjne, które sprzyjają turystyce. W czasach PRL-u modne były obozy wędrowne, kajakowe, żeglarskie, narciarskie, kolarskie czy tak zwane kolonie w siodle. Obecnie mamy szeroki wachlarz form turystyki oferowanych przez liczne organizacje turystyczne, zakłady pracy i inne.


Aktualnie mamy dostęp do dużych baz noclegowych, które sprzyjają turystyce. Obserwujemy gwałtowny rozwój biur podróży. Okazuję się, że młodzież, która odznacza się największym wskaźnikiem uczestnictwa w wyjazdach na kolonie i obozy w Polsce to młodzież w wieku 15-19 lat. Wśród młodych ludzi wzrasta zainteresowanie aktywnymi formami spędzania czasu podczas wyjazdów. Coraz chętniej wybierane są kolonie i obozy, które w swojej ofercie mają zajęcia sportowo-rekreacyjne i długie wycieczki. Oczywiście wśród beneficjantów wyjazdów na kolonie czy obozy jest młodzież, która woli bierne sposoby spędzania czasu, tj. spotkania towarzyskie, słuchanie radia, oglądanie telewizji czy spędzanie czasu przed komputerem. Są także osoby, lubiące pośredni sposób między wcześniej wspomnianymi formami spędzania czasu, takie jak spokojny wypoczynek połączony z krótkimi spacerami, zwiedzanie muzeów i zabytków. Wśród młodzieży znajdą się i ci, którzy woleliby spędzić wolny czas twórczo: uczestnicząc w zajęciach muzycznych, plastycznych, teatralnych lub rozwijać swoje zdolności manualne poprzez majsterkowanie.


Marta - Kolonie i obozy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

wtorek, 6 września 2016

Bazylea - miasto na trójstyku

Bazylea - miasto na trójstyku


Autor: Daniel Olkowicz


Zaintrygowało lotnisko na trójstyku granic Szwajcarii, Niemiec i Francji: Euroairport Bazylea – Freiburg – Miluza. Podczas jednej podróży możemy znaleźć się w trzech krajach, a do wszystkich prowadzi to samo wyjście z terminala, rozdzielające się pod koniec. Tym razem ruszamy do Bazylei.


Bazylea to miasto nieduże, ale jedno z największych w Szwajcarii. Stare, z historią sięgającą czasów sprzed naszej ery i pięknie zachowaną starówką, ale jednocześnie pełne nowoczesnych perełek architektonicznych. Miasto nowoczesnego przemysłu, ale również szwajcarska stolica kultury. Takie cechy, które na pierwszy rzut oka się wykluczają, w Bazylei przenikają się płynnie i doskonale pasują do tego multikulturowego miasta.

Może fakt, że Bazylea tak doskonale łączy w sobie przeciwności wynika z jej położenia na styku trzech granic? Dzięki temu odnajdujemy w niej szwajcarską punktualność i poukładanie, niemiecki porządek oraz francuską finezję.

Jedno jest pewne – Bazylea jest warta tego, aby poświecić jej przynajmniej jeden weekend.

A co koniecznie trzeba zrobić w Bazylei?

Na pewno należy przespacerować się uliczkami jej najstarszych dzielnic – Grossbasel i Kleinbasel. Najlepiej zrobić to śladami słynnych mieszkańców, co ułatwią nam doskonale oznakowane ścieżki tematyczne. Na Grossbasel znajduje się jedna z najlepiej zachowanych Starówek w Europie. Koniecznie trzeba też zobaczyć surową katedrę, której dwie strzeliste wieże stały się znakiem rozpoznawczym tego miasta. Warto wstąpić do środka, aby zadumać się na chwilę przy grobie Erazma z Rotterdamu.

Koniecznie trzeba też zajrzeć na tyły katedry. Tu, z miejsca zwanego Pflaz, rozciąga się najpiękniejszy widok na Małą Bazyleę, a gdy przyjrzymy się bardziej, w oddali ujrzymy też budynki Bazylei nowoczesnej.

Z Pflatz odbywa się przeprawa promowa na drugą stronę Renu. Przetrwała ona z czasów, gdy budowa mostów nie była jeszcze tak popularna. Barką dostaniemy się na brzeg Kleinbasel. Tu możemy usiąść w jednej z klimatycznych kafejek i spojrzeć na pyszniącą się na wzgórzu Grossbasel. Możemy też, wzorem Lälleköniga, wystawić język jej bogatym mieszkańcom J

Koniecznie odwiedźmy jedno z 40 bazylejskich muzeów. Na wszystkie nie starczy nam czasu, a wybór jest trudny, gdyż wszystkie kryją niezwykle wartościowe eksponaty. Jednak nawet największego laika zachwycą zbiory Fundacji Beyelerów umieszczone w parku w nowoczesnym budynku ze szkła.

Przed odwiedzeniem Bazylei warto też sprawdzić kalendarz fascynujących wydarzeń cyklicznych – a nuż trafimy na słynny karnawał Fasnacht lub jedne z uroczych jarmarków?


Relacje z podróży do miejsc znanych i mniej znanych: www.pozabiurem.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Obozy artystyczne dla młodzieży

Obozy artystyczne dla młodzieży


Autor: Karol Chodakowski


Będąc rodzicem chcemy wspierać pasje i talenty naszych pociech. Dziecko, które przejawia talenty artystyczne jest dumą rodzica.


Będąc rodzicem chcemy wspierać pasje i talenty naszych pociech. Dziecko, które przejawia talenty artystyczne jest dumą rodzica. By pomóc rozwijać się naszemu młodemu artyście, warto pomyśleć nad rodzajem wakacyjnego wypoczynku. Dobrze by było, aby podczas wakacji dziecko również mogło się rozwijać, jak również mogło wymienić się wrażeniami i pasjami z innymi rówieśnikami. Pomysłem na tego typu formę wypoczynku mogą być artystyczne obozy dla młodzieży. Obecnie wiele firm oferuje taki właśnie wypoczynek.

Na co zwrócić uwagę wybierając obóz?

Warto zwrócić uwagę na predyspozycje swojego dziecka. Jedni mają talent do malowania i tańca, inni do sportu. Każdy ma do czegoś talent, wystarczy tylko baczna obserwacja i gotowe! Obecnie oferty obozów są bardzo szerokie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Artystyczne obozy dla młodzieży – powrót do korzeni

Wielu rodziców pamięta obozy harcerskie z młodzieńczych lat, noce przy ognisku, spanie w namiocie. Można było nabyć wiele umiejętności, które nierzadko przydały się w obecnym życiu, a jednocześnie odpocząć od zgiełku miasta. W dzisiejszych czasach młodzież na tego typu obozach artystycznych również może poczuć to co czuli rodzice na wypoczynku sprzed lat, z tym że, dodatkowo będą one rozwijać swoje pasje i talenty. Takie obozy są idealnym rozwiązaniem dla naszych dzieci, cisza i spokój, brak wszechobecnej nowoczesnej technologii, ruch i świeże powietrze, a do tego profesjonalna i wykwalifikowana kadra trenersko-pedagogiczna.

Plusy artystycznych obozów dla młodzieży

Nasze pociechy po takim obozie wrócą z koszem nowych doświadczeń. Poznają nowych kolegów, od których mogą się nauczyć wielu nowych rzeczy, wypoczną w sposób aktywny i zdrowy, będą mogły pod okiem profesjonalnych opiekunów rozwijać swoje talenty i pasje. Poznają sposoby jak dalej rozwijać się samodzielnie. Poznają swoje mocne strony. Obecnie na rynku turystycznych ofert możemy wybrać te, które będą najbardziej odpowiadać naszemu dziecku, mamy możliwość wyboru od obozów tanecznych, przez handmade'owe po obozy pełne przygód. Gwarantujemy, że każde dziecko będzie zachwycone takim wypoczynkiem.


Źródło: http://www.obozy.mlodziezowe.com.pl/kategorie/kategoria-artystyczne.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Obozy sportowe – postaw na wszechstronny rozwój swojego dziecka

Obozy sportowe – postaw na wszechstronny rozwój swojego dziecka


Autor: Katarzyna Sowa


Rodzice, którzy uznali, że czas najwyższy by ich dziecko miało szansę odpocząć z dala od domu, w gronie rówieśników, na zorganizowanym wyjeździe, który jednocześnie wesprze jego rozwój fizyczny, mogą wybierać do woli spośród, dostępnych na rynku, ofert obozów sportowych.


W Internecie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert dotyczących kolonii i obozów o różnym profilu (w tym – sportowym), a największą popularnością cieszą się ostatnio obozy survivalowe. Nad bezpieczeństwem powierzonej im młodzieży czuwa wykwalifikowana kadra, w skład której wchodzą nie tylko opiekunowie, ale także instruktorzy. Oferta uwzględnia zazwyczaj pełne wyżywienie, komfortowe zakwaterowanie i inne, liczne atrakcje.

Od czego zacząć
Zanim jeszcze zdecydujemy się posłać dziecko na obóz, który doskonali umiejętności w konkretnej dziedzinie – piłce, tańcu czy jeździe konnej, warto upewnić się, że wybraliśmy dyscyplinę, która interesuje naszą latorośl i w kierunku której przejawia jakiekolwiek umiejętności. Innymi słowy – pozwólmy dziecku wybrać: wszak wakacje to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Obozy sportowe to nie tylko treningi i dyscyplina. Należy zapewnić młodzieży takie warunki, żeby czuła się na miejscu komfortowo i bezpiecznie. Warto przyjść na spotkanie organizacyjne – tam rodzice mogą poznać szczegóły proponowanego programu wypoczynku, porozmawiać z kadrą, zaznajomić się z planem dnia, dodatkowymi atrakcjami, harmonogramem wycieczek, warunkami zakwaterowania czy sanitarnymi (jeśli dziecko będzie spać pod namiotem). Warto także upewnić się co do kompetencji wychowawców i spytać o ukończone kursy opiekuna kolonijnego. Informacje, które trzeba zdobyć od organizatorów, by mieć pewność co do bezpieczeństwa powierzonych im dzieci to, na przykład, posiadanie ubezpieczenia i licencji, która poświadcza wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, zgłoszenie wypoczynku do MEN, ubezpieczenie NWW sport, sprawdzenie autokarów przez policję w dniu wyjazdu.

Inne przydatne informacje
Choć nie ma prawnego wymogu aby na obozie sportowym obecny był lekarz lub pielęgniarka, można spytać o taką ewentualność na wypadek, podwyższonego przecież na obozach sportowych, ryzyka kontuzji. Warto dowiedzieć się także o liczbę osób pozostających pod opieką jednego opiekuna – co prawda prawo dopuszcza 20 osób, które przypadają na jednego wychowawcy, jednak rzeczywistość pokazuje, że najbardziej komfortowa sytuacja to grupa, której liczebność nie przekracza 10 osób


Obozy sportowe organizuje firma EHSchool

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nie tylko morze, czyli 4 propozycje na wakacje z dzieckiem

Nie tylko morze, czyli 4 propozycje na wakacje z dzieckiem


Autor: wakacjezdzieckiem.pl


Bałtyk, trochę pogardzany za 367 dni deszczowych lub śnieżnych w ciągu roku, pozostaje jednak ulubionym celem wakacyjnych podróży z dziećmi.


Jednak tłumne plaże i niekoniecznie zadbane ośrodki wczasowe sprawiają, że czasem warto poszukać alternatywy. Na szczęście jest parę ciekawych miejsc.

Śląsk Cieszyński

Ciekawe miejsca historyczne związane z narodzinami polskości, niewielkie wsie i miasteczka, w których wiele jest gospodarstw agroturystycznych, a do tego dojazd zdecydowanie lepszy niż do większości miast na wybrzeżu, bo „jedynką” do Cieszyna, a stamtąd też jest łatwo. Jest sporo ciekawych zabytków, ale są też piękne góry – nieszczególnie wysokie i trochę starsze dzieci będą miały wielką frajdę ze wdrapania się na Skolnity, Bukową, a nawet Czantorię. Można też skorzystać z wielu lokalnych atrakcji turystycznych, do których należy zaliczyć też miejscową kuchnię. Dietetycy może nie byliby zachwyceni, ale w wakacje można sobie pozwolić na więcej.

Mazury

Obok Bałtyku to również klasyk – też będzie tłoczno, też w otoczeniu natury, ale właśnie to jest najlepsze w tej propozycji. Warmia i Mazury, szczególnie po okresie największego zatłoczenia, mają w sobie nieodparty urok. Wprawdzie to miejsce dla bardziej zdyscyplinowanych dzieciaków, bo inaczej skończy się na nieplanowanych podchodach w lesie, ale miejsc arcyciekawych jest tu sporo: lokalne muzea, wystawy starych zabawek, dobrze przygotowane kąpieliska i odpowiednia baza noclegowa – jak raz dla odmiany może być.

Kraków

Jedno z najliczniej odwiedzanych miast w Polsce, mające sporo (choć nie najwięcej) zabytków, parę mniej znanych uliczek i kilka turystycznych wyzwań: trzy kopce, park doświadczeń (również dla najmłodszych), przejażdżki zabytkowymi tramwajami, aquapark – od wyboru do koloru, dla każdego coś, co lubi. Atutem będzie nie tylko możliwość nauki przez zabawę, bo w Krakowie naprawdę wiele dzieje się latem i wiele imprez jest zaprojektowanych właśnie z myślą o najmłodszych, ale także znakomita baza noclegowa. Może nie będzie to tania wycieczka i zdecydowanie trudno będzie obcować z naturą, ale dla dzieci, które nieszczególnie lubią spacerować po lasach czy łąkach, będzie to ciekawa przygoda, a dla wielu rodziców przy okazji spełnienie ich marzeń.

Pojezierze Brodnickie

Takie Mazury w miniaturze. W tygodniu bywa nawet pusto, więcej ludzi zjeżdża na weekendy. W bazie noclegowej przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne z prawdziwego zdarzenia, możliwość podejrzenia tradycyjnej produkcji makaronów albo wydojenia krowy. Do tego jeziora, lasy i opcja dojechania – to niezbyt daleko – do zabytkowych miast: Torunia lub Chełmna. Z tej opcji na razie korzysta niewielu rodziców z dziećmi i to ważny plus – mniej znany rejon to często trwalsze wspomnienia.


www.wakacjezdzieckiem.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Aconcagua – podróż życia

Aconcagua – podróż życia


Autor: Karolinka Wójcik


Wakacje i urlop to czas odpoczynku, a także przygody. Część z nas woli spędzać ten czas na lenistwie, opalaniu i relaksowaniu się. Dla innych relaksujące są aktywne formy wakacji, zwiedzanie czy wspinaczka górska.


Aconcagua

I tak pojawia się nam Aconcagua, drugi najwyższy szczyt świata poza Azją, góra, którą warto zobaczyć i zdobyć. Aconcagua to najwyższy szczyt Ameryki Południowej, wysokość góry wynosi 6 962 m n.p.m. Aconcagua znajduje się w Andach południowych w Kordylierze Głównej. O odległości 112 km znajduje się Mendoza, stolica argentyńskiej prowincji. Natomiast w odległości 15 km od szczytu biegnie granica argentyńsko-chilijska. Aconcagua to rozległy masyw zbudowany głównie z granitów o długości 60 km. Masyw pokryty jest śniegami i lodowcami. Co do nazwy szczytu można znaleźć kilka wytłumaczeń. Pierwsze z nich moi, że nazwa pochodzi z języka araukańskiego nazwa Acona-Hue dotyczy rzeki Aconcagua i znaczy „pochodzący z drugiej strony”. Niektórzy uważają jednak, że nazwa pochodzi z języka keczua, jest to język Indian, w ich języku Acon Cahuak oznacza „Kamiennego Strażnika”.

Polacy na szczycie

Pierwszy szczyt zdobył i udokumentował to Szwajcar Matthias Zurbriggen w 1897 roku. Wchodził on na szczyt drogą klasyczną. Natomiast w 1934 roku Polacy postanowili wytyczyć nową ścieżkę na szczyt. W wyprawie udział brali: Stefan Daszyński, Konstanty Narkiewicz- Jodko, Wiktor Ostrowski oraz Stefan Osiecki. Dotarli oni na szczyt od wschodniej strony, droga ta prowadziła przez lodowiec. Od tej pory droga ta nazywana jest Lodowcem Polaków, co jest dla nas wielkim uznaniem. Odwagą wykazała się także Wanda Rutkiewicz, która w 1985 roku dotarła na szczyt idąc południową ścianą.

Góra z pewnością kryje wiele tajemnic, wspaniałe widoki i niezapomniane przeżycia. Dotarcie na szczyt, który nazywany jest Koroną Ziemi to nie lada wyczyn. Wiele osób twierdzi że Aconcagua to góra, którą trzeba zdobyć obowiązkowo przez wejściem na Mount Everest. Droga Klasyczna to łatwiejsza trasa, w której wystarczającym sprzętem będą raki. Jeżeli mamy dobrą kondycję, odpowiednich opiekunów i organizatorów wyprawy spokojnie możemy zdobywać szczyt.


Tekst inspirowany stroną www.adventure24.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak sprawnie dostać się na lotnisko?

Jak sprawnie dostać się na lotnisko?


Autor: Krzysztof Krzeczowski


Wybierasz się w daleką podróż i będziesz musiał skorzystać z lotu samolotem aby dotrzeć w wyznaczone miejsce? Jeżeli mieszkasz daleko od lotniska możesz mieć problem ze sprawnym dotarciem do niego. Istnieje jednak kilka możliwości dzięki, którym nie będziesz miał żadnego problemu z tym.


Pierwszym z nich jest skorzystanie z usług kolei. Jest to jednak rozwiązanie dość niewygodne. Po pierwsze będziesz musiał dostać się na stację kolejową ze swoimi bagażami, co również może wymagać dodatkowego transportu.

Po drugie podróż koleją z dużą liczbą bagaży może być nie wygodna i wymagać dodatkowych opłat. Po trzecie, należy jeszcze dotrzeć z dworca kolejowego na samo lotnisko. O ile, niektóre lotniska umożliwiają, dotarcie z dworca pociągiem, o tyle jednak większość nie ma takich możliwości.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą przewozy lotniskowe. Dzięki temu wygodnie oraz szybko dotrzesz na lotnisko nie martwiąc się czy na pewno będziesz na czas i czy zdążysz na odprawę biletową. Te usługi transportowe możemy podzielić na dwie kategorię.

Pierwszą z nich jest przewóz osób na lotnisko przy pomocy wynajętego samochodu osobowego. Możliwość ta charakteryzuje się dużym komfortem, oraz umożliwia wyznaczenie miejsca, z którego chcesz wyjechać, niezależnie czy to jest twój dom, miejsce pracy, hotel czy dworzec. Dzięki czemu nie musisz tracić dodatkowego czasu na dostanie się na wcześniej ustalone miejsce.

Drugą kategorią jest przewóz i transport osób przy pomocy busa lub autokaru. Jest to możliwość zdecydowanie najtańsza. Jednak odjazdy przewoźników najczęściej odbywają się z centrum miasta. Możliwość ta jest szczególnie popularna, gdy musisz przetransportować grupę osób np. podczas wyjazdu firmowego. Przewozy lotniskowe to olbrzymi komfort podróży, który trudno gdzie indziej znaleźć.

Nowoczesna flota zapewnia, że szybko oraz sprawnie dojedziesz na lotnisko. Dodatkowo nie będziesz musiał płacić za bagaż ponieważ jest on wliczony w cenę biletu. Samą podróż na lotnisko na pewno umili Ci możliwość skorzystania z wi-fi czy systemu tv car. Nie musisz również obawiać się o bezpieczeństwo swojego dziecka. Samochody są wyposażone w odpowiednie foteliki lub nosidełka. Również osoby niepełnosprawne bez przeszkód mogą korzystać z tych usług transportowych, ponieważ wszystkie samochody są przystosowane do ich transportu.

Na specjalne życzenie kierowca może wyrazić zgodę na przewóz nietypowych przedmiotów, które chciałbyś przetransportować. Dodatkowo oczywiście istnieje możliwość dojechania z lotniska prosto pod twój dom lub inne wyznaczone miejsce.


Artykuł powastał przy współpracy z DreamCab

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Serre - Chevalier: co wiedzieć trzeba

Serre - Chevalier: co wiedzieć trzeba


Autor: Katarzyna Sowa


Wspomniane już Serre Chevalier to region narciarski w Alpach Nadmorskich, niedaleko granicy z Włochami i w bliskim sąsiedztwie parku narodowego Dens Ecrins.


Lepiej przyjąć tę informację za pewnik, bo poszukiwania tej miejscowości „palcem po mapie” skończą się niechybnie porażką. Serre Chevalier jest bowiem szczytem, który wznosi się na wysokość 2 491 m n.p.m. i leży pośrodku tego niezwykle popularnego regionu narciarskiego. Dokładnie mówiąc, jest częścią jednego z większych regionów narciarskich we Francji, Le Grand Serre Che, który obejmuje dodatkowo dwa inne tereny w dolinie rzeki Guisane (Briancon i Le Menetier Le Bains) i oferuje narciarzom i snowboardzistom aż 250 km świetnie przygotowanych tras zjazdowych.

Początki popularności
Serre Chevalier zyskało międzynarodową sławę w połowie lat 90., a to za sprawą lokalnego mistrza w narciarstwie alpejskim, Luca Alphanda, który kilkukrotnie zdobył Puchar Świata w zjazdach. Dziś, turyści korzystają z uroków regionu nie tylko dla wspaniałych terenów narciarskich, ale też z uwagi na wyjątkowy klimat tego miejsca: w ciągu roku można cieszyć się tu aż 300 słonecznymi dniami, co nie ma zupełnie negatywnego przełożenia na warunki śniegowe. To wszystko dzięki specyficznemu mikroklimatowi oraz północnej ekspozycji większości stoków.

Warunki
Nawet wyjątkowo wybredni narciarze będą zadowoleni z warunków panujących na stoku: trasy są dobrze przygotowane i urozmaicone. Początkujący mogą spróbować swoich sił na łagodnych, niewymagających wzniesieniach rozciągających się przy miejscowościach Villeneuve, Monetier i powyżej Chantemerle. Narciarze o średnich umiejętnościach, powinni być zadowoleni z zalesionych tras na terenie parku narodowego Des Ecrins, zaś zaawansowani narciarze i snowboardziści koniecznie muszą zmierzyć się ze słynną, czarną trasą noszącą imię Luca Alphanda. W Serre Chevalier można jeździć także poza trasami. Cały region jest jednym z terenów narciarskich we Francji najwyżej ocenianych przez snowboardzistów. Dodatkowo, każda stacja w regionie oferuje tzw. narciarskie przedszkole i park zabaw zimowych, a także szeroki wachlarz turystycznych atrakcji pozanarciarskich (łyżwy, skutery śnieżne, jazda samochodem po lodzie, wędrówki na rakietach śnieżnych, czy fitness lub basen kryty).


Wyjazdy do Serre Chevalier można rezerwować przez stronę: http://www.ehschool.pl/index.php/wyjazdy/serre-chevalier-vallee.html

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Świątynia Shaolin i szkoła sztuk walki

Świątynia Shaolin i szkoła sztuk walki


Autor: Alicja Muszyńska


Ponad milion turystów rocznie z całego świata odwiedza, położony w prowincji Henan u podnóża góry Shaoshi, buddyjską świątynię Shaolin (Świątynia Młodego Lasu).


Ponad milion turystów rocznie z całego świata odwiedza, położony w prowincji Henan u podnóża góry Shaoshi, buddyjską świątynię Shaolin (Świątynia Młodego Lasu). Twórcą świątyni był przybyły do Chin indyjski misjonarz Buudabhandry, który w latach 467 - 499 wybudował buddyjski zespół klasztorny z nurtem medytacji dhjana. Do wprowadzenia drugiego nurtu medytacji w świątyni Shaolin opartego o chińską filozofię teoistyczną przyczynił się misjonarz Bodhidharma w 527 r. Następnie zespół klasztorny był reformowany w latach 1203 - 1275 i ta faza rozwoju świątyni przetrwała do czasów nowożytnych.

Mnisi buddyjscy ze świątyni Shaolin zawsze dzielnie walczyli w obronie Cesarstwa Chińskiego.

W dwudziestym wieku znaczenie klasztoru w Shaolin znacznie podupadło, a przyczynił się do tego ponowny pożar świątyni, który w 1928 r. doszczętnie spalił zabudowania klasztorne. Rząd Mao Zedonga nie tylko, nie był zainteresowany przeprowadzeniem rekonstrukcji klasztornych obiektów, ale buddyjskich mnichów spotykały ze strony władzy srogie represje za uprawianie praktyk religijnych.

Zmiany nastąpiły w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, odbudowano zespół klasztorny, a mnisi mogli powrócić do swych obowiązków. Klasztor w Shaolin jest klauzurą zamkniętą, oznacza to, że mnichów sprawujących obrzędy religijne nie można zobaczyć i nie można wejść na teren klasztoru. Zwiedzającym udostępniona jest świątynia, natomiast mnisi buddyjscy, których turyści mogą spotkać wokół świątyni sprawują funkcje administracyjne, są wykształceni i znają języki obce i pełnią też rolę przewodników.

Do najważniejszych obiektów w Shaolin należy zaliczyć : Świątynię Mahavira, Trójcy Buddyjskiej, Bibliotekę Świętych Pism inaczej zwaną Domem Kazań, Dom Obłoków Kochającej Żywności, Wieże, Domy Sutr, Gości, Medytacji, Rezydencja Opata i Domitaria, Domy Bodhidharmy i Czterech Bodhisattwów. Klasztor Shaolin czerpie dochody przede wszystkim z turystyki.

Od wieków buddyjscy mnisi ćwiczyli się w sztuce walki wu szu, które na Zachodzie zwane jest kung-fu, to stąd wywodzi się karate, judo i taekwondo. W Shaolin powstało wiele stylów walki, tj. xingyiquan ćwiczący ciało i umysł, następnie styl opanowujący ducha walki 12 zwierząt, dalej zuiquan krok pijanego, taijiquan styl wielkiej ostateczności, a także najsławniejszy ze wszystkich stylów shaolinquan.

Wokół klasztoru rozwinęła się sieć szkół prywatnych, nie wszystkie jednak posiadają licencję. W szkołach tych kształci się ponad pięć tysięcy uczniów, począwszy od szóstego roku życia. Program nauki jest bardzo wyczerpujący, uczniowie co dziennie ćwiczą przez kilka godzin walkę. Z programu szkół podstawowych dzieci i młodzież uczą się czytania i pisania, literatury i matematyki. Po ukończeniu szkoły nie mają trudności w znalezieniu pracy, bowiem absolwentów chętnie przyjmuje wojsko i policja do jednostek specjalnych, a także firmy zajmujące się ochroną obiektów lub osób, ponadto kariery poszukują w sporcie lub w filmie.

W Shaolin dla turystów przygotowywane są specjalne pokazy przez wyszkolonych już uczniów szkół. W zasadzie jest to raczej przedstawienie, niż pokaz prawdziwej walki w kung-fu. Jednak niesamowita sprawność fizyczna oraz wręcz legendarne umiejętności występujących robią na widzach ogromne wrażenie, szczególnie na paniach. Ogromnym aplauzem publiczności nagradzane są takie numery jak utrzymywanie ciała na jednym grocie lub rozbijanie metalowych sztabek ręką lub o głowę. Mnie natomiast zafascynowało przebicie grubej szyby i umieszczonego balonu po jej drugiej stronie igłą groszówką. Brawo.

Las Pagód inaczej Las Stup są to miejsca pochówku sławnych Mnichów ze świątyni Shaolin, których ciała zostały spalone po śmierci i ich prochy znajdują się pod tymi pagodami.



Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Chinach zapraszam w podróż z Wagabundą w podróże po świecie.

Autor: Alicja Muszyńska

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Niezwykła wycieczka do Czarnobyla

Niezwykła wycieczka do Czarnobyla


Autor: Bartek Kowalski


Chciałbyś odwiedzić jakieś ciekawe miejsce? Nudzą Cię już piramidy w Egipcie, czy wieża Eiffla w Paryżu? Wycieczka do Czarnobyla może być ciekawym pomysłem!


Czarnobyl to miasto na Ukrainie, które znane jest na całym świecie przede wszystkim ze względu na katastrofę, jaka się tutaj wydarzyła. Na terenie Czarnobyla przed katastrofą zamieszkiwało około piętnastu tysięcy ludzi, dziś nie ma tutaj nikogo oprócz rzadko przyjeżdżających turystów. Pomimo że Czarnobyl budzi różne uczucia nie tylko pozytywne, ale i negatywne, to jednak wycieczka do Czarnobyla bez wątpienia jest wydarzeniem, które wielu z nas chce przeżyć. Nic w tym dziwnego, albowiem to jedyne miasto na świecie, które rzec można, stało się bezludne w ciągu zaledwie kilku dni. Nagle, po katastrofie wszystko się zmieniło. Do roku 1986 miasto tętniło życiem, były tutaj szkoły, szpitale, biura, urzędy. Po katastrofie zmieniło się w „miasto widmo”, do którego mało kto zagląda.

Coraz popularniejsze wycieczki

Pomimo że miasto ze względu na promieniowanie (strefę zero) budzi strach i grozę, to krąży o nim wiele niesamowitych historii. Jednak wycieczka do Czarnobyla budzi wielkie zainteresowanie, a tym samym wiele osób chętnie z niej skorzysta. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ to jedyne takie miasto na całym świecie. Miasto, które jednocześnie budzi ciekawość, ale również grozę i obawę. Obecnie wycieczka do Czarnobyla, miejsca katastrofy atomowej, pozwala nam zobaczyć „miasto duchów”. Taką wycieczkę możemy zorganizować zarówno sami, jak i skorzystać z popularnych biur podróży. Ofert jest naprawdę bardzo wiele, dlatego możemy wybierać zarówno w terminach, jak i ustalić odpowiednią dla siebie cenę.

Zwłaszcza w tym roku warto odwiedzić Zonę. W 2016 roku obchodzić będziemy już 30 rocznicę fatalnej katastrofy w Czarnobylu. To doskonała okazja zobaczyć to tajemnicze i owiane grozą miejsce, o którym mówił cały świat. Można wówczas wyobrazić sobie ogrom pracy likwidatorów, czyli żołnierzy biorących udział w likwidacji skutków awarii w Czarnobylu.


Polecamy najlepsze wycieczki do Czarnobyla

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co to jest turystyka motywacyjna?

Co to jest turystyka motywacyjna?


Autor: Monika Dywijska


Kojarzycie wczasy pracownicze waszych rodziców? Albo kolonie i wycieczki dofinansowywane z zakładów pracy dla dzieci, może dla Was?


Motywowały do pracy Waszych rodziców, były swojego rodzaju nagrodą za wykonywane działanie, w pewien sposób przywiązywały pracownika do siebie, sprawiały, że rodzina, czyli Wy, myśli o miejscu pracy ojca czy matki z większą sympatią.

To, co kiedyś było „wczasami pod gruszą”, dziś nieco zmienia nazwę i formę. Incentive travel na dobre wkroczył do słownika zarządzania i marketingu.

Czym jest incentive travel?

Mówiąc najprościej, jest to „dziękuję” w formie wyjazdu dla pracownika danej firmy. Wyjazdu, który nagradza za wzorowo, czy nawet ponadprzeciętnie wykonaną pracę, która przekłada się na zwiększenie zysków w firmie. Wyjazdu najczęściej w kraje egzotyczne na „full opcji”, aby wywołać efekt „wow”. Incentive travel to narzędzie motywacyjne, które coraz częściej jest wykorzystywane w dużych i mniejszych firmach. To też doskonały narzędzie budujące lojalność wobec pracodawcy, zwłaszcza podczas wyjazdów integracyjnych.

Po co wycieczka motywacyjna, wystarczy wycieczka firmowa

Osobom, którym wydaje się, że nie ma różnicy między wyjazdem typu incentive travel, a wycieczką firmową, należy się wyjaśnienie. Wyjazdy motywacyjne różnią się od standardowych wycieczek firmowych pod wieloma względami, w tym jednym, zdaje się najważniejszym – te pierwsze są dla wybranych. Na te drugie może zapisać się każdy. Podkreślenie wyjątkowości pracownika, poprzez wybranie, nagrodzenie go w taki sposób, to tylko początek skomplikowanego procesu motywacji. Potem dla wybrańca jest już tylko lepiej. Przelot często biznesową klasą, transport również na najwyższym poziomie. Noclegi na łóżkach king size lub w nietypowych, niedostępnych dla „zwykłego śmiertelnika” miejscach. Atrakcje również inne, niż w przypadku wyjazdów firmowych – ekstremalne, nietypowe, niezwykle ciekawe. Spotkania ze znanymi osobami, podróżnikami to również przeżycie, którego ciężko doświadczyć podczas wyjazdu do Kołobrzegu, do hotelu 500 metrów od morza.

Turystyka motywacyjna nie jest tania, w stosunku do wyjazdów firmowych. Jednak jej wartość jest nieoceniona, jeśli firmie zależy na wyróżnieniu w ten sposób najlepszych z najlepszych. Opłaci się, na kilka kolejnych lat.


Bissole Business Travel to ekspert w organizacji podróży biznesowych od 2005 roku - bissole.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.