sobota, 2 lipca 2011

Turystyka

Turystyka

Autorem artykułu jest Grzegorz Malinowski



Turystyka kojarzona jest z rekreacją, ale nie tylko, bo także ze sportem, poznawaniem nowych terenów, z odnową biologiczną, a ostatnio także z wyjazdami biznesowymi. To, co dla jednych stanowi formę wypoczynku dla innych stanowi po prostu źródło pracy.

Zależności te zapoczątkowały powstanie odrębnego działu gospodarki obejmującego obsługę turystów z kraju i z zagranicy. Obsługa ta obejmuje: zapewnienie noclegów, środków lokomocji, wyżywienia, przewodników promujących dany teren, pamiątek z wycieczek, przygotowanych szlaków turystycznych, sprzętu sportowego, programu kulturalnego w sezonie i poza nim. A zatem wynika z tego, że turystyka podlega ciągłej ewolucji, to co było atrakcyjne jeszcze 5-10 lat temu (pensjonaty, typowe szlaki turystyczne dla wycieczek) obecnie uległo modyfikacji lub zostało wyparte z rynku turystycznego. Ewolucja w tej branży jest niezwykle ważna i wręcz wymuszona przez samych turystów. Zwiększyły się wymagania podróżujących gości, a przez to powiększyły i wzbogaciły się oferty turystycznych regionów naszego kraju.

Coraz więcej zagranicznych gości odwiedza nasz kraj, a za sprawą tego nasze usługi hotelowe, gastronomiczne coraz bardziej podnoszą swój poziom. Po to, aby nadążać za światowymi standardami powstały w kraju specjalistyczne szkoły o profilach hotelarsko - gastronomicznych, oraz kursy podnoszące kwalifikacje w transporcie, oraz innych usługach powiązanych z turystyką. To wszystko wpływa także na poziom zatrudnienia, gdyż coraz większej grupie osób łatwiej wpasować się w wymogi rynku pracy i skutecznie uczestniczyć w jego ekonomicznym rozwoju.

A za sprawą czego możemy przyciągnąć do Polski zagranicznych turystów? Czy jesteśmy pod jakimiś względami wyjątkowi? Każde państwo prowadzi własną politykę dotycząca turystyki nasze także. Przykładem może być wprowadzanie ruchu bezwizowego, uproszczenie odpraw celnych, następnie stabilna polityka międzynarodowa oraz społeczna, brak napięć społecznych, etnicznych, czy religijnych to wszystko sprzyja rozwojowi turystyki i zachęca do odwiedzin. Zrównoważona i bezkonfliktowa polityka państw sprawia, że kraje są chętniej odwiedzanie przez turystów niż państwa, w których toczą się jakieś konflikty.

Polska jest krajem, który dysponuje odpowiednimi walorami przyrodniczymi oraz kulturowymi dla krajowego i zagranicznego rozwoju turystycznego. W ostatnich latach rozwinęła się agroturystyka, a także inne formy turystyki takie jak na przykład ośrodki jeździeckie, wszystko po to, aby zasygnalizować zagranicznym gościom to, co w Polsce najpiękniejsze i powiązane z tradycją i kulturą. Po za tym powstało szereg biur turystycznych ze zróżnicowaną ofertą usług turystycznych, a więc do woli możemy przebierać w prezentowanych nam ofertach. W turystyce ważne jest to, co niesie ze sobą walory wypoczynkowe, czyli umożliwiające powrót do zdrowia, oraz regenerację sił psychicznych i fizycznych, a ponadto walory krajoznawcze i specjalistyczne. Te ostatnie dotyczą uprawiania różnych form turystyki, lecz wymagające odpowiedniego przygotowania oraz sprzętu.

To co uznawane w naszym kraju za najcenniejsze dla turystyki, to walory płynące z terenów nadmorskich, obszarów pojezierza i szlaków górskich oraz wielu innych regionów kraju o czystym środowisku, korzystnym dla zdrowia mikroklimacie i bogatej roślinności. Po za tym do Polski przyciąga także piękno ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych, ale także cała masa typowych obiektów historyczno-naukowych: muzeów, obiektów historyczno - wojskowych, miejsc pielgrzymek, festiwali, wystaw i innych. Te obszary Polski, w których występuje tak duże natężenie ruchu turystycznego, nazywano regionami turystycznymi.

Nie brakuje Polsce miejsc malowniczych i ciekawych, nasze położenie geograficzne pozwala na odpoczynek w różnorodnej aurze. My to oczywiście wiemy i dobrze znamy, musimy tylko powalczyć o gości zza granicy, aby i oni mogli poznać i przekonać się do naszego kraju.

M-S-M

---

Turystyka - http://www.turystyka24h.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz