czwartek, 7 sierpnia 2014

Birmingham, miasto warte "zachodu"

Birmingham, miasto warte "zachodu"


Autor: Arkadiusz Wolnik


Opisy najciekawszych miejsc w Birmingham, które trzeba zobaczyć.


Birmingham urzeka przede wszystkim artystycznym duchem, wielkimi parkami i pięknymi zabytkami. Przedstawiam najciekawsze moim zdaniem miejsca w tym mieście.

Bull Ring
Centrum handlowe znane także pod nazwą Arena, powstało w miejscu pierwszego targu, założonego w 1156 r. Koszt budowy i całego, ultranowoczesnego projektu wyniósł w sumie 800 milionów funtów. Centrum handlowe Bull Ring to dziś podręcznikowy przykład konceptualnej architektury. Całą powierzchnia monumentalnej budowli pokrywa 15 tys. aluminiowych dysków. Tyleż samo ton stali zużyto podczas jego budowy – to tyle ile wykorzystano przy budowie Empire State Building w Nowym Yorku.

Katedra świętego Chada
Neogotycka budowla wybudowana w 1841, a zaprojektowana przez architekta Augustusa Welby Northmore Pugina (twórcy Pałacu Westminsterskiego) jest dziś główną świątynią archidiecezji Birmingham kościoła rzymskokatolickiego. Godność katedry posiada od 1850, bazylika mniejsza od 1941.

Back-to-backs
Jeśli chcemy poznać realia dawnego robotniczego Birmingham trzeba odwiedzić ten miniaturowy skansen. Dawniej w identycznych domach, skupionych wokół pozostawionego w zasadzie przez przypadek przy gruntownej przebudowie miasta dziedzińcu Court 15, żyło na trzech kilometrach kwadratowych pół miliona ludzi. Od czasów królowej Wiktorii (1837-1901) aż do 1966 r. - bez wody, kanalizacji, elektryczności, gazu. Dziś pieczołowicie odrestaurowany zaułek ukazuje codzienne życie kilku rodzin robotniczych - ciasne i ciemne wnętrza, skromne wyposażenie, kominki używane od święta i wspólna (dzielona niegdyś przez 60 mieszkańców) toaleta na podwórzu.

Dzielnica Jubilerów
Birmingham już od XVII w. obrabia się metale szlachetne, ale przemysł jubilerski rozkwitł na dobre kilka wieków później, wraz z powrotem Karola II z wygnania we Francji i zapoczątkowanej przez niego modzie na kosztowności. Dziś Jewellery Quarter, gdzie mieści się ponad 400 sklepów jubilerskich, wytwarza 40 proc. biżuterii sprzedawanej w Wielkiej Brytanii. Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Dzielnicy Jubilerów, które tworzy odtworzony pieczołowicie warsztat złotniczy z końca XIX wieku. Niezwykła jest historia tego miejsca - w 1981 r. troje starców, potomków założyciela zakładu Charlesa Smitha, nie mogąc sprostać nowym wymogom bezpieczeństwa po prostu stąd wyszło, zamknąwszy za sobą drzwi. Warsztat przejęło miasto i zamieniło w muzeum.

Perrott's Folly
Położony tuż poza obrębem miasta ekstrawagancki dom myśliwski z 1758 r., zwany Perrott's Folly, a w zasadzie ośmiokątna, 29-metrowa wieża na planie kwadratu, z gotyckimi oknami, była ponoć pierwowzorem jednej z wież zła opisanej w "Dwóch wieżach" przez J.R.R. Tolkiena. Związany z Birmingham pisarz mijał ją codziennie w drodze do szkoły. Z kolei piękna wieś z XVI-wiecznym młynem Sarehole Mill (dziś w obrębie Hall Green na południowych przedmieściach Birmingham), gdzie pisarz mieszkał jako mały chłopiec, stała się modelem dla Shire, ojczyzny Bilbo Bagginsa, głównego bohatera powieści.

Bournville

Założona przez synów właściciela fabryki czekolady George'a Cadbury, wieś Bournville miała zapewnić robotnikom i ich rodzinom godziwe warunki życia. W tym wyjątkowym miejscu obowiązywały surowe zasady moralne kwakrów. Wieś przylega niemal do założonej w 1824 r. fabryki. Dziś mieści się tu park atrakcji Cadbury World. Co roku przyjeżdża do niego ponad pół miliona turystów, by zwiedzić aztecką dżunglę, statek wiozący ziarna kakao do Europy i przekonać się naocznie (i za pomocą kubków smakowych) jak powstaje czekolada.


Victoria Square
Na placu w centrum miasta mieście się okazałe merostwo z 1817 r. i słynna opera Town Hall z 1834 r. W tym wzorowanym na świątyni Kastora i Polluksa na rzymskim Forum Romanum ceglanym budynku z marmurowymi wykończeniami, miewał wieczorki autorskie Charles Dickens, a Felix Mendelssohn Bartholdy wystawił tu po raz pierwszy swoje oratorium "Eliasz". Na środku placu stoi jedna z największych w Europie fontann. River Fountain z rzeźbą nagiej kobiety o rubensowskich kształtach symbolizującą siły witalne, mieszkańcy potocznie nazywają „Ladacznicą w jacuzzi” (Floozie in the jacuzzi).

Chamberlain Square

W jednej z pierzei placu stoi określany mianem najbrzydszego budynku w Wielkiej Brytanii, największa w Europie biblioteka publiczna projektu Johna Madina. Wyraźnie kontrastuje z nim klasyczna konstrukcja Birmingham Museum & Art Gallery, w którego zbiorach znajduje się największa na świecie kolekcja malarstwa prerafaelitów.

Custard Factory
To położona nad brzegiem rzeki Rea, na terenie XIX-wiecznej fabryki słodkiego sosu custard wioska artystów. Mieści się tu ponad 250 pracowni projektantów, kreatorów mody, malarzy, pisarzy, muzyków oraz małych, niezależnych firm medialnych.

The Electric

Najstarsze kino w Wielkiej Brytanii. W działającym od 1909 r. kinie działa także jednak z najlepszych w mieście kawiarni w stylu Art Deco.

Sutton Park

Oddalony o 9,5 km na północ od centrum Birmingham Sutton Park jest największym w Europie parkiem miejskim. Rozpościera się na przestrzeni 9,7 km² (2400 akrów.).
Tanie loty do Birmingham Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz