środa, 4 marca 2015

Nadszedł czas, by poznać Marsylię.

Nadszedł czas, by poznać Marsylię.


Autor: Arkadiusz Wolnik


Marsylia - to miasto znajduje się na obowiązkowej liście każdego turysty, który zawita do Francji. Dowiedz się dlaczego.


Dziś, uznawana za najbardziej kosmopolityczne miasto we Francji, Marsylia, to druga pod względem liczby mieszkańców aglomeracja kraju, która swoje znaczenie zawdzięcza przede wszystkim liczącemu prawie dwa i pół tysiąca lat portowi. Marsylia to dziś blisko półtora miliona mieszkańców. To miasto niezwykle barwne – i to pod wieloma względami. Mimo iż położona w sercu Prowansji, stanowi tak ogromny tygiel ras i narodowości, że z coraz większym trudem przychodzi nazywać Marsylię nie tylko miastem prowansalskim ale nawet francuskim. Całe dzielnice zamieszkują kolorowi imigranci, głównie z krajów Afryki Północnej i Czarnej Afryki, a także emigranci z lat 50. i 60.: Hiszpanie, Portugalczycy czy zadomowieni na dobre Grecy.

Marsylia założona została jako kolonia grecka przez przybyszów z miasta Fokai w Azji Mniejszej w 600 r. p.n.e. pod nazwą Massalia. Była pierwszym greckim państwem-miastem na obszarze Europy Zachodniej. Po podboju rzymskim stała się jednym z najważniejszych portów imperium. To właśnie portowi zawdzięcza swoje znaczenie na przestrzeni wieków. Za panowania Karola Wielkiego obdarowane licznymi przywilejami miasto, stało się w średniowieczu głównym francuskim portem handlowym. I jak zwykle bywa, główny czynnik rozwoju miasta był nie raz przyczyną kłopotów. To tu w 1347 r. po raz pierwszy pojawiła się zaraza „czarnej śmierci” rozprzestrzeniając się w Europie Zachodniej. To do tego portu niemal 400 lat później przywieziono najbardziej tragiczną w dziejach zarazę z Syrii, w wyniku której zmarła połowa mieszkańców Marsylii.

Marsylia to jedno z najważniejszych historycznie miast Francji. To tutaj niezwykle entuzjastycznie przyjęto wiadomość o wybuchu rewolucji francuskiej i to stąd wyruszył do Paryża batalion, ze słynną z pieśnią na ustach – Marsylianką. Śpiewany przez żołnierzy ówczesny hymn armii nadreńskiej, wkrótce stał się hymnem narodowym Francji.

Co zwiedzać w Marsylii:

Port

Okolice starego portu w Marsylii to obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty odwiedzającego miasto. Wystarczy przypomnieć, że statki zawijają tam już od dwudziestu sześciu stuleci. Mimo iż doki przeładunkowe zostały w 1840 r przeniesione na północ, na teren Joliette, to stary port funkcjonuje nadal jako port rybacki i przystań promów kursujących do zamku If. Wejścia do portu strzegą dawne umocnienia: Fort św. Mikołaja i Fort św. Jana. Obie budowle zostały wzniesione w XIII w. przez zakon szpitalników z Jerozolimy. Dzielnica portowa to także setki tawern, restauracji z lokalnymi specjałami – przede wszystkim potrawami z owoców morza i barów. Ale to także dzielnica, której Marsylia zawdzięcza niezbyt pochlebne opinie. Po zmroku warto tutaj poruszać się i zachowywać ze szczególną ostrożnością.

Bazylika Notre-Dame

Przepiękna bazylika zdobiona warstwami kolorowych marmurów, ściennymi malowidłami i złoceniami została wzniesiona w latach 1853-1864. Dzwonnicę wieńczy dziesięciometrowa złocona statua Matki Boskiej. Od strony północnej na fasadzie widoczne są ślady po pociskach z okresu walk o wyzwolenie Marsylii w 1944 r. Z wysokości zbudowanej w stylu bizantyjskim, olbrzymiej bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde, położonej w najwyższym punkcie miasta (162 m) można podziwiać piękna panoramę miasta.

Cité Radieuse

Cité Radieuse, czyli tzw. „blok marsylski”, to ogromny betonowy blok mieszkalny projektu Le Corbusiera. Bez wątpienia stanowi jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł nowoczesnej architektury.

Zamek If

Na skalistej wysepce If, położonej w odległości 3,5 km od wejścia do portu w Marsylii wznosi się otoczony umocnieniami z XVII w, a zbudowany sto lat wcześniej zamek o nazwie Château d’If. Pełniąca funkcje więzienia budowla zyskała ponura sławę dzięki popularnej powieści Dumasa pod tytułem: Hrabia Monte Christo. Umieszczano tu więźniów politycznych i setki protestantów, z których wielu zginęło w tutejszych lochach. W tej byłej fortecy więziono też bohatera rewolucji Mirabeau, rewolucjonistów z 1848 r i komunardów 1871 r.
Tanie loty do Marsylii Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz