Kraina wyciszenia
Autor: Mirosław Nikolin
Szwedzi są znani Polakom jako czarne charaktery z powieści Henryka Sienkiewicza "Potop". Książka nie oddała ich krajowi sprawiedliwości - nie sposób dowiedzieć się z niej, że Szwecja jest jednym z najważniejszych państw Europy, którego bogactwa naturalne przez wieki zasilały kontynentalną gospodarkę, ani że stanowi doskonałe miejsce wypoczynku.
Bogactwa natury
Rudy żelaza oraz lasy to największe bogactwa naturalne Szwecji. Państwo to przed wiekami dostarczało niemal połowy tych surowców, jakich potrzebowała do funkcjonowania cała Europa. Nie należy się wobec tego dziwić, że Szwedzi mieli duże ambicje i starali się podbić wiele sąsiednich terytoriów. W XVII w. zdobyli część Łotwy i Estonię; wojny z Polską, Rosją, Danią i Niemcami także przysporzyły im zdobyczy oraz podniosły kraj do rangi światowej potęgi.
W XVIII w., w wyniku przegranej wojny Szwecja utraciła wiele zdobycznych terytoriów oraz niezachwianą - wydawałoby się - pozycję mocarstwa. Wówczas temperament Skandynawów uspokoił się. Choć doszło jeszcze m.in. do zamachu stanu, to wszelkie zmiany miały dążyć do wprowadzenia nowoczesnego ustroju parlamentarnego. Pokojowe nastawienie Szwedów nie uległo zmianie nawet podczas drugiej wojny światowej, kiedy to postanowili oni zachować neutralność wobec wszystkich stron konfliktu.
Sposób na wyciszenie
Szwecja to kraj odludny - gęstość zaludnienia wynosi w nim zaledwie 20 osób na km2, podczas gdy w Polsce przekracza liczbę 120 osób na km2. Jej rozległe góry i wybrzeża, brak wielkich miast, a także surowa architektura istniejących osad ludzkich sprawiają, że stanowi doskonały cel podróży dla osób pragnących wyciszenia i odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku.
Dziki krajobraz Szwecji rysują niezliczone góry i pagórki, poprzetykane taflami kryształowo czystych jezior. Tereny górzyste są celem narciarzy z całego świata, oferują bowiem rozległe stoki z imponującymi panoramami okolicy. Wyżyny Dalarny to natomiast rozległe, puste obszary, na których pozakładano przed wiekami mnóstwo niewielkich wiosek. Są to żywe muzea ludowej tradycji i kultury. Kraj urozmaicają ogromne równiny Norrland - poprzecinane wstęgami rzek płaskie terytoria, ciągnące się aż po horyzont. Południową część Szwecji obramowuje poszarpane, skaliste wybrzeże, wokół którego wykwitają tysiące niewielkich wysp.
Przewozy do Szwecji
Szwecja to przepiękny kraj, w którym można zaznać prawdziwego wyciszenia. Gigantyczne połacie nietkniętych ludzką ręką terenów sprawiają, iż podróżowanie poprzez kraj stanowi doskonały wypoczynek. Dlatego trudno o lepszy środek transportu niż autokary do Szwecji - pojazdy wygodne, pozwalające poczuć specyficzny nastrój regionu. Bilety autokarowe do Szwecji można nabyć już za mniej niż 400 zł od osoby. Nie jest to wygórowana cena, zwłaszcza za możliwość poczucia prawdziwego zjednoczenia z naturą.
Więcej informacji o kraju można znaleźć na witrynie polskiej ambasady w Sztokholmie. Jej adres internetowy to www.sztokholm.polemb.net. Warto pamiętać, że pracownicy ambasady pomagają turystom w razie problemów podczas pobytu w Szwecji. Dane teleadresowe placówki to:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
Karlavägen 35
114 32 Stockholm
Tel.: 08-50 57 50 00
info.polen@polemb.se
mp
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
W sumie fajnie jest czasami pojechać gdzieś gdzie można się wyciszyć i zrelaksować. Jednak każdy wyjazd turystyczny moim zdaniem powinien być przede wszystkim ubezpieczony. Dlatego ja bardzo chętnie korzystam z kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-turystyczny/ i to właśnie za jego pomocą znajduję najbardziej korzystną dla mnie polisę.
OdpowiedzUsuńUbezpieczenia na wyjazd warto sprawdzić w tej porównywarce ubezpieczeniowej: https://www.ubezpieczeniaonline.pl bo mają bardzo atrakcyjne ceny i świetną obsługę.
OdpowiedzUsuńNajgorsze jest generalizowanie, nie ma się co uprzedzać tylko wsiadać w auto (albo autobus) i zwiedzać świat. A jeśli sami wyruszamy w trasę dobrze pamiętać o swoim bezpieczeństwie :) https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/
OdpowiedzUsuń