Na dzikim półwyspie
Autor: Mirosław Nikolin
Wielcy, brodaci mężczyźni walczący ciężkimi toporami, pływający na statkach z głowami smoków na dziobie i przeprawiający się przez śnieżyce w płaszczach z łosiowych skór? Z pewnością mowa o perypetiach Conana barbarzyńcy i jego przyjaciół. Albo o Norwegach.
Historia toporem pisana
Norwegia to pochmurny, chłodny kraj położony na północy półwyspu skandynawskiego. Jego charakterystyczne fiordy, imponujące swym wyglądem, goszczą ludzi od dwunastu tysięcy lat - na tak dawny okres datuje się bowiem najstarsze znaleziska archeologiczne z regionu. Jednak to nie pradawne ludy, a średniowieczni wikingowie stanowią wizytówkę tego zadziwiającego kraju.
Wikingowie byli wojownikami specjalizującymi się w organizowaniu łupieżczych i handlowych wypraw do rozmaitych regionów Skandynawii, Europy Zachodniej, a nawet na Bliski Wschód. Siali postrach wśród mieszkańców nadmorskich osad przez dwieście lat - od IX do XI wieku. Wypady rabunkowe przyniosły im jednak - oprócz łupów i niewolników, którymi mogli handlować – inne korzyści. To wikingom ludzkość zawdzięcza odkrycie Grenlandii oraz Ameryki – czego dokonali na długi czas przed Krzysztofem Kolumbem. Współczesna młodzież natomiast może im dziękować za przygotowanie tła historycznego do słynnych komiksów o Thorgalu Aegirssonie.
W goście do wikingów
Stolicą Norwegii jest Oslo, miasto o względnie łagodnym klimacie. Warto je zwiedzić zwłaszcza w zimie - przez kilka miesięcy trwa tam wówczas Oslo Winter Festival, podczas którego odbywa się wiele koncertów i innego rodzaju występów. Godnymi polecenia miejscami są Galeria Narodowa, Pałac Królewski oraz - dla miłośników sportu - muzeum futbolu. Interesujących pomników czy zabytkowych kamienic jest zaś tak dużo, że nie sposób wymienić choćby połowy z nich.
Goście kraju wikingów nie mogą zrezygnować z wizyty w mieście Bergen, położonym nad malowniczą zatoką i w sąsiedztwie imponujących gór. Powinni oni obowiązkowo zwiedzić masywną twierdzę Bergenhus i pobliskie wzgórze Floyen (na które można wjechać kolejką linową). Najważniejszym punktem każdej wycieczki jest jednak wizyta w górach Jotunheimen - wielkich, dzikich i pięknych szczytach, gdzie spod ośnieżonych zboczy wychylają się połacie soczystej trawy. Miejsce imponuje ogromem i surowością; nie sposób dostrzec tu choćby śladu ludzkiej działalności.
To jednak nie wszystkie wspaniałości Norwegii. Wspomniane już fiordy (np. Geirangerfjord), Narwik, wyspy Donna i Lekam czy miasto Egge - każde z tych miejsc zapewni turystom wrażenia, o których będą zawsze pamiętać.
Przewozy do Norwegii
Bilety autokarowe do Norwegii można nabyć za ok. 400 zł od osoby. Jest to najlepszy sposób podróżowania po Skandynawii, pozwala bowiem z bliska przyjrzeć się wspaniałościom półwyspu. Autokary do Norwegii kursują co kilka dni, wyjeżdżając z każdego większego miasta w Polsce. Miłośnicy gór oraz dzikiego, nieskażonego ludzką ręką piękna, na pewno nie pożałują wydanych pieniędzy - tym bardziej, że część sumy można zaoszczędzić kupując bilety powrotne.
Więcej informacji o Norwegii można uzyskać na stronie internetowej polskiej ambasady w tym kraju. Jej przedstawiciele pomagają również turystom, jeśli ci napotkają podczas wycieczki nieprzewidziane, poważne problemy. Adres witryny to www.oslo.polemb.net, zaś dane teleadresowe placówki to:
AMBASADA
OLAV KYRRES PLASS 1
0244 OSLO
TEL: (0047) 24 110 850/870
E-MAIL: ambpol@online.no
mp
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz