piątek, 8 stycznia 2016

Zapomniane, ale urokliwe miejsce.

Zapomniane, ale urokliwe miejsce.


Autor: Kamila Borkowska


Zapomniane, ale jakże urokliwe. Zamieszkiwane przez Napoleona Bonapartego i odwiedzane przez teraźniejsze sławy kina, czy polityki. CO takiego kryje w sobie maleńka mieścina jaką jest Chełmsko Śląskie?


Niedaleko Wałbrzycha na ziemi kamiennogórskiej leży bardzo urokliwa miejscowość jaką jest Chełmsko Śląskie. Dziwna to wieś z ratuszem, rynkiem i pomnikiem Świętego Nepomucena w samym środku rynku. Niewiele się tutaj zmieniło od początków XX wieku i właśnie to przyciąga każdego, kto choć raz tutaj zawitał. Chełmsko Śląskie położone jest tuż przy granicy z Republiką Czeską. Administracyjnie należy ono do województwa dolnośląskiego, powiatu kamiennogórskiego i gminy Lubawka. Chełmsko Śląskie zostało prawdopodobnie założone ok XI wieku przez Czechów. Niewiele wiadomo o początkach egzystencji miasteczka. Wiadomo natomiast, że od 1343 roku Chełmsko Śląskie było własnością Jeriko de Ysinburga. Następnie Chełmsko zostało sprzedane opatowi Mikołajowi II i Konradowi z Czernicy. Od 1292 roku trwał szybki rozwój zawiadywanego przez cystersów klasztoru krzeszowskiego, który pozyskiwał okoliczne wsie i miasteczka. Wówczas cystersi nabyli również Chełmsko, które pozostawało ich własnością do 1810 roku. Pod ich rządami miasto rozwijało się dynamicznie do 1426 roku kiedy to zostało doszczętnie zniszczone podczas wojen husyckich.

Dynamiczny rozwój klasztoru ukierunkowany w tamtym okresie na uprawę lnu i tkactwo pozwolił na sprowadzenie do miasta kolonizatorów z Czech, Łużyc i Brandenburgii. W XVI wieku miasteczko stało się centrum tkactwa i handlu płótnami, wpływając również na ożywienie gospodarcze w pobliskich wsiach i miasteczkach. W 1620 roku dochodzi w Chełmsku do buntu na tle religijnym, podczas którego śmierć poniósł ówczesny opat, a miasto zostało ukarane zburzeniem ratusza i odebraniem praw miejskich. Miasto szybko się odbudowało po wojnie 30-to letniej. Pod koniec XVII wieku powstały w Rynku liczne kamienice. Miejscowość, choć niewielka może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Najbardziej znane to Domki Tkaczy Śląskich zwane też apostołami. "Apostołowie" pochodzą z 1707 roku. Powstawały w nich przepiękne wyroby z lnu, które później sprzedawano w podcieniach domków. Dom oznaczony numerem 15 jest w tej chwili siedzibą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy". Kolejnym wartym zwiedzenia zabytkiem są budynki zwane "Siedmioma braćmi". W pochodzących z 1764 roku murowano- drewnianych budynkach wyrabiano adamaszek. Do dziś przetrwał niestety tylko jeden "Brat". Pozostałe spłonęły w latach pięćdziesiątych. Innym wartym obejrzenia miejscem jest Kościół pw. Św. Rodziny. To jedna z najcenniejszych barokowych świątyń na Śląsku. Dziś miasteczko położone w pobliżu miasta Karpacz czy takich atrakcji jak skalne miasto jest bardzo ciekawym miejscem nie tylko historycznym.


K. B. chełmsko śląskie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz