środa, 18 maja 2016

Historia Sopotu

Historia Sopotu


Autor: Remigiusz


Poznaj historię Sopotu. Już w VII–XI w. na miejscu teraźniejszego Sopotu istniało wczesnośredniowieczne grodzisko. Do tej pory jego fragmenty zachowały przy ul. Haffnera.


Sopot, pośród szesnastu innych wsi, wzmiankowany był po raz pierwszy w 1283 r. w dokumencie księcia gdańskiego, Mściwoja II. Wówczas oliwscy cystersi, w zastępstwie za tereny znajdujące się na ziemi gniewskiej, stracone przez nich na rzecz Krzyżaków, dostali Sopot i wzięli go we władanie na mniej więcej pięć wieków, aż do kasaty majątków klasztornych po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej.W roku 1466, w skutek drugiego pokoju toruńskiego, miasto Sopot z całym Pomorzem Gdańskim znalazło się w granicach Rzeczypospolitej.

Od połowy XVI w. Sopot z chłopskiej, przyklasztornej wsi, rozpoczął się przekształcać w atrakcyjne miejsce letniego wypoczynku gdańskich burżujów, którzy w czasie kilkudziesięciu lat, na ziemiach wydzierżawianych od oliwskich cystersów, wznieśli w Sopocie kilkanaście letniskowych dworków. W 1660 r., w czasie kończących potop szwedzki rokowań pokojowych w Oliwie, w Sopocie zasiedlił się kierowniczy delegacji szwedzkich mediatorów, Magnus de la Gardie, w najokazalszym spośród ówczesnych dworów, od tego czasu zwanym Dworem Szwedzkim.

Po pierwszym rozbiorze Polski (1772) Sopot znalazł się w granicach państwa pruskiego. Wolą panującego Fryderyka II dobra ziemskie klasztoru oliwskiego – wśród nich włości sopockie – zabrano i przyłączono do Królestwa Prus. W 1823 r. doktor J. Haffner zapoczątkował w Sopocie konstruowanie pierwszego profesjonalnego zakładu kąpielowego (łazienki), a rok później otwarto w tej okolicy dla kuracjuszy pierwszy Dom Zdrojowy. Wtedy też powstaje pierwszy drewniany deptak o długości ok. 63 metrów (zalążek współczesnego deptaku) oraz park kuracyjny. Poczęto publikować pierwsze sopockie poradniki turystyczne. Okres ten dopuszczany jest za początek sopockiego kurortu.

Pełnomocnictwa komunalne uhonorował cesarz Niemiec i władca Prus, a od 1902 miasto ma swój prywatny herb. W roku 1903 wzniesiono Zakład Balneologiczny, gdzie wykorzystywano urozmaicone kąpiele w ocieplanej wodzie morskiej, masaże i okłady borowinowe, coraz liczniej rozpoczynają przyjeżdżać tu kuracjusze. Z wolna Sopot stawał się popularnym miejscem na Starym Kontynencie i wkrótce rozpoczęto go nazywać „Riwierą Północy”. U schyłku XIX wieku miasto nabrało impetu, budowano nowoczesne kamienice i reprezentacyjne domostwa.


Poznaj historie nadmorskich kurortów, zobacz jak piękny jest Sopot a następnie zarezewuj noclegi w Sopocie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz