Irlandia - kraj stu tysięcy powitań
Autor: Lidia Sproch
Irlandia to pociągający miks ukrytych jezior i wąskich zatok, starych miast, prehistorycznych grobowców, okrągłych baszt, zrujnowanych zamków, świętych źródeł i natchnionych wodospadów. To w sumie mały kraj, ale tak, jak dojrzałe wino, należy go sączyć powoli.
Kilkenny
Miasto promuje się jako „średniowieczna stolica Irlandii”. Nad miastem górują średniowieczny zamek i katedra św. Kanizjusza, które warto zobaczyć. Miasto położone jest nad rzeką Nore, której brzegi spina wdzięczny kamienny most. Starówka pełna jest kamiennych domów i wąskich, brukowanych uliczek.
Cashel
Cashel to starożytne miasto na równinie Tipperary, słynące z najstarszych zabytków Irlandii. Najciekawiej prezentują się romantycznie wyglądające zabudowania na 60-metrowej skale piaskowca, tzw. Rock of Cashel.
Kamienny krąg w Dromberg
Coś dla wielbicieli kamiennych kręgów. Krąg w Dromberg jest jednym z najbardziej kompletnych pozostałości po mieszkańcach z epoki żelaza. W Dromberg jest jedynie kilkanaście niewysokich kamieni. Za to krąg jest efektownie położony, niedaleko brzegu morskiego, i z pewnością może pobudzać wyobraźnię entuzjastów takich budowli.
Galway
Miasto słynne jest ze swoich mocnych tradycji celtyckich: muzyki, pieśni i tańca. Galway jest swego rodzaju bramą do otaczającej go Gaeltacht – jednej z zagubionych krain, w których wciąż używa się języka irlandzkiego, a także do magicznych wysp Aran.
Derry
Derry jest niesamowicie przyjazne. Pełne pubów i ich bywalców bratających się ze wszystkimi. Poza tym w Derry jest sporo naprawdę ciekawych zabytków. To połączenie daje w efekcie jedno z najciekawszych miast Irlandii.
Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway) leży w hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej, To zadziwiający twór przyrody. Wygląda tak, jakby w brzeg morski wbito olbrzymie sześciokątne kamienne pale. Jest ich ponad 40 tysięcy. W rzeczywistości tę formację skał utworzyła bazaltowa lawa. Warto docenić wyjątkową atrakcyjność tego miejsca.
Wyspy Aran (Arany, Aran Islands)
Zwiedzając Arany, warto zobaczyć Black Fort (kamienny fort na skraju klifu), czternastowieczny zamek O'Brien'a (O'Brien's Castle), prawdopodobnie najmniejszy na świecie kościół - Tempull Bheanáin.
Niemal wszędzie też znaleźć można różnorodne zabytki – od słynnych na całym świecie obiektów neolitycznych na Nizinie Środkowoirlandzkiej, po imponujące zamki normandzkie na północy i palladiańskie rezydencje na południowym wschodzie. To wszystko razem nadaje Irlandii unikalne piękno.
Irlandia to jeden z najbardziej gościnnych krajów w Europie. Serdeczni, przyjaźni, życzliwi i zawsze spieszący z pomocą rodowici mieszkańcy pozwalają obcokrajowcom czuć się jak u siebie w domu, dlatego też Irlandię nazywa się krajem „stu tysięcy powitań”. Życie lokalnych społeczności Irlandczyków zawsze obracało się wokół muzyki, a irlandzkie tradycje muzyczne należą dziś do najbogatszych w zachodnim świecie.
https://www.luna90-podrozemarzen.blogspot.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz