Kraków niegdyś stolica Polski, tutaj panowała jedna z największych dynastii w Europie – Jagiellonowie oraz powstał jeden z pierwszych europejskich uniwersytetów – Uniwersytet Jagielloński.
Najlepszym sposobem na zwiedzenie Krakowa jak spacer pośród jego ulic z doświadczonym, miejskim przewodnikiem.
Na trasie naszego zwiedzania muszą znaleźć się takie obiekty, jak:
Barbakan, Stare Mury z Bramą Floriańską, ul. Floriańska, Rynek Główny z Sukiennicami, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Maius, ul. Grodzka z kościołami Św. Andrzeja i ŚŚ. Piotra i Pawła, ul. Kanonicza, Wzgórze Wawelskie.
Wycieczka po Krakowie nie może obejść się bez podążenia pozostawionymi w tym mieście śladami kultury żydowskiej. Kazimierz to dawne miasto, które zostało założone przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Szybko stało się centrum religijnym i kulturalnym Żydów mieszkających kiedyś w Krakowie. Podczas II Wojny Światowej znajdowało się tutaj Żydowskie Getto, z którego masowo wywożono Żydów do obozów zagłady.
Dawne miasto Kazimierz stało się ponownie popularne, kiedy to Steven Spielberg kręcił tam film pod tytułem Lista Schindlera. Dzisiejszy Kazimierz to klimatyczne uliczki splecione z Synagogami, starymi, pamiętającymi zamierzchle czasy szyldami oraz knajpkami i restauracjami z tradycyjną kuchnią i muzyką Żydowską.
Na trasie naszego zwiedzania muszą znaleźć się takie miejsca, jak:
Centrum Kultury Żydowskiej, Plac Nowy, Synagoga Izaaka, Wysoka, Stara, ul. Szeroka, Synagoga Poppera, Synagoga i cmentarz Remuh, Synagoga Kupa, Tempel, Nowy Cmentarz Żydowski, Plac Bohaterów Getta, Apteka „Pod Orłem”, Fabryka Oscara Schindlera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz