środa, 28 października 2020

Baszty, bramy



BRAMY, MURY, BASZTY KRAKOWSKIE





W samym Krakowie, po dawnych miejskich murach swą okazałością zachwyca nas Brama świętego Floriana, od jego imienia nazwana Bramą Floriańską. To średniowieczna brama z basztą, która ostała się od XIII wieku, kiedy to Kraków otoczono murem obronnym. Przez lata prowadzono remonty, zmieniano wizerunek miasta, ale kiedy doszło do pomysłu zburzenia murów profesor Feliks Radwański sam powiedzial : Chronią one przed wiatrami wiejącymi pod Kościół Mariacki od Kleparza. Niedobre to wiatry, bo smrody i śmieci znosić będą, a także bezbożnie podwiewać spódnice Paniom Matkom i Żonom.

Dzięki temu wywalczono w senacie decyzję o pozostawieniu dla potomnych fragmentów średniowiecznej fortyfikacji. Zachowały się dzięki temu części murów, a w tym Barbakan i właśnie Brama Floriańska. To prawie 35 metrów wysokości chwalebnego zabytku krakowskiego, z płaskorzeźbą nad jej wejściem, projektu samego Jana Matejki, o czym nawet mało który Krakowianin wie. No i oczywiście zachwyca nas wewnątrz znajdujący się ołtarz, w stylu klasyczystycznym, z późnobarokowym obrazem Matki Boskiej Piaskowej.



A dziś Brama stanowi część trasy turystycznej Mury Obronne. Trasę tą wytyczają Barbakan – Mury Obronne – Celestat, stanowiące atrakcyjny szlak będący wyjątkowym świadectwem obronności Krakowa. Ten zespół dawnych obwarowań to Mury Obronne z średniowiecznymi basztami – Cieśli, Stolarzy i Pasamoników, Bramą Floriańską, wraz z Barbakanem. Umocnienia początkowo drewniane, a później murowane to obwarowania jedne z niewielu jakie zachowały się w Europie. Tak więc pozostała nam cenna pamiątka przeszłości, jaką warto było ocalić, zachować.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz