Wszystko zależy od kraju
Każdy kto jest w innym kraju od razu zauważy różnicę pomiędzy polskim otoczeniem a otoczeniem w innej kulturze. Mimo tego, że mamy do czynienia z coraz bardziej postępującymi procesami globalizacyjnymi domy odróżniają nas zdecydowanie. Możemy wręcz powiedzieć, że są ostoją naszej narodowej tożsamości.
Europa
Nie trzeba jechać daleko, żeby zauważyć znaczne różnice w położeniu budynków na wsiach lub na obrzeżach miasta. Najlepszym przykładem są Niemcy. Ich domy stoją w równych rzędach wzdłuż ulic. Wszystkie elementy wyglądają na zadbane, dopracowane w najmniejszym szczególe. Od razu widać niemiecką solidność i dokładność. Jednak cechą najbardziej charakterystyczną jest brak płotów. Przed domem jest tylko kawałek nieogrodzonego trawnika. Dla Polaka jest to obrazek dość dziwny, ponieważ tutaj wszyscy stawiają jak największe ogrodzenia aby odciąć się od sąsiadów. Świadczyć to może o braku zaufania lub niechęci do innych. Zastanawiające jest, że Niemcy nie mają z tym większych problemów.
USA
Stany Zjednoczone są z powodu swojego budownictwa wyśmiewane w Europie już od bardzo dawna. Po różnego rodzaju klęskach żywiołowych takich jak tornada czy huragany widać ich domy porozwalane po całej okolicy. W Polsce powszechne jest określenie, że w Stanach mają domy z kartonu. Wynikać to może jednak z tego, że taniej, łatwiej i szybciej jest im zbudować nowy dom „z kartonu” niż remontować przez dłuższy czas zniszczenia wywołane przez naturę. Poza tym w większych miastach w USA architektura jest imponująca i mało, które miasto w Europie może im dorównać.
Przykłady tych państwa dobitnie świadczą o tym, że każdy kraj posiada inne trendy w budownictwie oraz architekturze. Nie sposób wymienić wszystkich państw, które wyróżniają się na tle innych. Najlepszym sposobem na przekonanie się, że tak jest w rzeczywistości jest zobaczenie tego wszystkiego na własne oczy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz